facebook חפשו אותנו בפייסבוק! www.kaytanainfo.co.il
חפשו במאגר הספקים הגדול בישראל
בתחום הקייטנות והפעילויות החינוכיות

כללי אצבע לשמירה על משמעת בקבוצת ילדים


אחד הגורמים המשמעותיים, שמשפיע על הצלחת הקייטנה זו היכולת להחזיק קבוצה מבחינת משמעת. לא אצל כולם המילה "משמעת" מעוררת קונוטציות חיוביות, אך ככל שהכללים ליצירת קבוצה , שיש בה כבוד והקשבה הדדית, יהיו ברורים מההתחלה  - כך התוכנית תזרום בקלות וללא הפרעות. כשניגשים לטפל בבעיות משמעות העלולות לצוץ ,חשוב תמיד לזכור שאצל רוב הילדים זאת דרך שגויה לקבל תשומת לב. כלומר, הרצון הוא חיובי אבל הדרך להשגתו שלילית. כשהמדריך נכנס לסיטואציה בה הוא "לוקח אישית" את החוצפה/הפרעה ומגיב  רגשית להתנהגות הילד, לרוב זה מייצר מעגל קסמים, בו הילד מוסיף להרגיש לא שייך וממשיך עם אותן התנהגויות. לכן ,חשוב  לדעת איך לשמור על המשמעת מבלי לאבד את הדעת. הנה כמה עצות שיוכלו לעזור:

 • יצירת תיאום ציפיות מראש עם החניכים. כבר בתחילת הקייטנה, מומלץ מאד להבהיר מהם כללי ההתנהגות המקובלים ומהי ההתנהלות היומיומית בקייטנה. מעבר לכך שהילדים יודעים מההתחלה מהם חוקי הקייטנה, זה גם נותן להם בטחון לדעת מה קורה ולהכיר את המסגרת בתוכה נמצאים. אפשר לכתוב הסכם עם חברי הקבוצה, בהליך דמוקרטי ולתת להם להציע חלק מהחוקים , ומה קורה כשמפרים את החוקים.
 • פעולות גיבוש קבוצתיות שמטרתן לייצר תחושת שייכות. נסו לקיים פעילויות ללא תחרות, עד כמה שניתן. קבוצה חזקה ומגובשת, מייצרת תחושה של כבוד הדדי ו"כולם בשביל אחד, אחד בשביל כולם"
 • אם נבין את הפרת המשמעת כקריאה לתשומת לב, נייחס פחות משמעות לרגע בו החניך מפריע ונשתדל להגיב באופן ממוקד ובלתי אישי, למשל, "הרעש מפריע לפעילות". חשוב לתת את תשומת הלב דווקא להתנהגויות חיוביות של אותו חניך, כדי שילמד לקבל תשומת לב באופן חיובי ולא שלילי.
 • נתינת אחריות לחניך או חניכה שמפריעים על בסיס קבוע. להפוך אותם לכח עזר ואז הם מרגישים שיש להם משמעות ושייכות, בתוך הקבוצה ובקרב המדריכים.
 • ביציאה לטיולים או פעילויות מחוץ לשטח הקייטנה , חשוב להקפיד על כללי משמעת כדי למנוע חס וחלילה מפגעים בטיחותיים. כדאי תמיד שיהיה מדריך שעומד בראש הקבוצה ומדריך שנמצא מאחור. כדאי לתת לילדים מספר ואחת לשעה "להתפקד", כדי לראות שכולם נמצאים. כמו כן, לפני כל פעילות מחוץ לקייטנה חשוב לעבור על כל הכללים שרלוונטים למקום אליו הולכים (בקבוק מים, כובע, קרם הגנה וכו').
 • עדיף להמנע משיחות בהן מנסים להסביר לילד/ה מדוע הוא או היא לא בסדר ואיך יוכלו לשפר את התנהגותם. לרוב , זה רק יעצים את הפער בין הילדים למדריכיהם במקום לקרב ויכול להוביל למאבקי כוח. תמיד כדאי לגשת לשיחה עם חניכים ,מתוך יכולת להקשיב ולבטא אמפתיה.
 • לעתים ,אין ברירה אלא להעניש. עם זאת, חשוב להקפיד שהילד יבין את הקשר ההגיוני בין המעשה שלו לתגובה שלנו. דרך נוספת היא להבהיר לחניך את חומרת התנהגותו ולבקש ממנו שיציע עונש ראוי. כך , הוא בעצמו חושבת על השלכות מעשיו ומפתח אחריות על התנהגותו.
 • כמובן שיש לפסול על הסף התנהגות אלימה, התנהגות שמפרה באופן בוטה את חוקי הקייטנה או חוקי המדינה ולהרחיק ילד שנוהג כך. במקרים חריגים, על המדריכים תמיד להתייעץ עם אחד הרכזים או המדריכים הבוגרים לפני שמגיבים.
 • הפרעה של הקבוצה כולה היא דרך להעביר מסר למדריך, שהפעילות אינה מעניינת מספיק, שאין לחניכים כוח לפעילות או שיש חוויה שחשוב להם לדבר עליה. מה שחשוב זה לא לקחת זאת אישית. אפשר להכין תיבת "צ'יק מה מציק" לתלונות והערות של הילדים ואחת לכמה ימים לפתוח את התיבה ולהתייחס לדברים.
 • חיזוקים חיוביים הן לבודדים והן לקבוצה כולה יוצרים מוטיבציה ואווירה חיובית. חשוב לחזק התנהגויות חיוביות ושיפור בהתנהגות.
 • דיבור בנועם עם לב ברזל. כשצועקים, נכנסים למאבקי כוח מול קבוצה ברוב המקרים זה רק מחמיר את המצב ומעכיר את האווירה. כשיש רעש, עדיף לעצור את הפעילות ולהמתין שיהיה שקט. אפשר גם לחשוב על דרכים יצירתיות לעשות זאת (משחק "פריז" למשל). חשוב שיהיו מצד אחד גבולות אבל מצד שני גישה נעימה ואיכפתית כלפי הקבוצה.
 • יציבות והתמדה בתגובות שלנו. חניכים שמרגישים כי מדריך או מדריכה מהססים כיצד להגיב להתנהגויות שונות , ינצלו זאת. לכן חשוב להתמיד באופן התגובה ולהיות עקביים.
 • רצוי לא להכריח חניכים להשתתף בפעולות אלא למצוא דרכים אחרות לשלבם.

פרסום באינדקס

לפרסום מודעה באתר עולם הקייטנות וקבלת הצעה לחבילות פרסום וקידום משתלמות במיוחד, המוקדות בקהל היעד שלך, צור קשר עם צוות האתר ותתחיל לקבל פניות כבר מחר!
פרסם מודעה באתר

הרשמה לניוזלטר