facebook חפשו אותנו בפייסבוק! www.kaytanainfo.co.il
חפשו במאגר הספקים הגדול בישראל
בתחום הקייטנות והפעילויות החינוכיות

הנוער העובד


צוותי ההדרכה בקייטנות רבות, מורכבים מבני נוער. אין ספק כי בני נוער בחופשה, מהווים מאגר עובדים פוטנציאלי מצוין. הרוח הצעירה, ההיכרות עם עולמם של הילדים, הנכונות לעבוד בשכר נמוך יחסית – אלה ועוד הופכים את בני הנוער למועמדים המועדפים על רכזי ומנהלי הקיטנות. אולם, חשוב לדעת כי חוקי העבודה בישראל מקנים לבני נוער זכויות המגנות על מעמדם כעובדים. אז לפני שאתם מגייסים לקייטנה את כל בני הנוער מהשכונה... אנו ממליצים להכיר לעומק את דרישות החוק, על מנת למנוע אי נעימויות ואף תביעות פוטנציאליות של עובדים/ות.

פגשנו לשיחה קצרה את עו"ד דקלה טיסמנצקי, מומחית לדיני עבודה בעלת נסיון בעבודה עם מעסיקי בני נוער.

עו"ד טיסמנצקי, בואי נעשה סדר בבלגן... ראשית - מהי ההגדרה החוקית לעובדי נוער ? איזה טווח גילאים נכנס לתוך ההגדרה הזו? האם יש הבדל בין בנים לבנות ?

אין כל הבדל מגדרי- בין בנים ובנות. ההגדרה החוקית לעובדי נוער, נעוצה בסעיף 2 לחוק עבודת הנוער- אשר קובע, כי ילד שטרם מלאו לו 15 שנה לא יועסק. ילד שמלאו לו 15 וחל עליו חוק לימוד-חובה לא יועסק אלא בתנאים הקבועים בחוק. ואולם, סעיף 2 א' לחוק קובע חריג-  "עבודה בחופשת לימודים" ואומר כדלקמן: "ילד שמלאו לו 14 שנה, מותר להעבידו בתקופת חופשת לימודים רשמית, בעבודות קלות שאין בהן כדי להזיק לבריאותו ולהתפתחותו". המשמעות של החוק היא שניתן להעסיק בני נוער, החל מגיל 14 ומעלה, בזמן חופשת הלימודים בתפקידי הדרכה בקייטנות.

מהם זכויות עובדי הנוער ? (שכר, תנאים סוציאליים, הפסקות, תשלום עבור נסיעות וכו')

אחלק את תשובתי למספר נושאים:

 1. שעות עבודה : שבוע עבודה לא יעלה על 40 שעות שבועיות, ויום עבודה לא יעלה על 8 שעות ביום. אולם, במקום עבודה שמותר לעבוד מעל 8 שעות ליום- יותר לבני נוער לעבוד יותר מ- 8 שעות עבודה, אך לא יותר מ-9 שעות ביום, ובסך הכול מותר להעסיק בני נוער עד 40 שעות שבועיות.
 2. עבודה בלילה- חל איסור מוחלט כי בני וער יעבדו בלילה- סעיף 24 לחוק. שעת סיום עבודה לנוער תהיה עד 22:00 בלילה. שר העבודה רשאי לאשר העבדת עובד עד השעה 23:00 במקומות עבודה שבו עובדים משמרות.
 3. הפסקות: נער/ה העובדים 6 שעות ומעלה זכאים להפסקה של 45 דקות לפחות, והפסקה רצופה של 30 דקות לפחות. בהפסקה הארוכה של חצי שעה- הנער רשאי לצאת ממקום העבודה אלא אם כן נדרש להישאר בעבודה.
 4. שעות נוספות- חל איסור מוחלט להעסיק בני נוער מעל 40 שעות בשבוע.
 5. נסיעות: בני נוער זכאים להחזר הוצאות נסיעה מהמעסיק ,עד 25.20 ₪ ליום עבודה.
 6. שכר מינימום לנוער החל מ- 1 באוקטובר 2012
  שכר לשעה שכר חודשי (עד 40 שעות שבועיות גיל
  17.39 ₪ 3,010.00 ₪ 14-16
  18.64 ₪ 3,225.00 ₪ 16-17
  20.63 ₪ 3,569.00 ₪ 17-18
  14.9 ₪ 2,580.00 ₪ חניך (כהגדרתו בחוק החניכות)
  23.12 ₪ 4,300.00 ₪ 18 ומעלה - בוגר (עד 43 שעותשבועיות)
 7. תלוש שכר- על המעביד להעביר לידי העובד/ת תלוש שכר מידי חודש.

חלק מדרישות החוק להעסקת מדריכים בקייטנות כוללות ימי עיון והשתלמות. האם יש חובה לשלם גם על שעות השתלמות / ימי השתלמות ?

החוק ברור מאד בנושא זה - על המעסיק חלה חובת תשלום בגין השתלמות וכד', החל מהשעה הראשונה.

להלן מספר נושאים נוספים שחשוב לשים אליהם לב :

 • פנקס עבודה- בני נוער לא יועסקו, אלא אם קיים על שמם פנקס עבודה על ידי שירות לתעסוקת הנוער. כמו כן, אישור רפואי מרופא כללי מהווה תנאי להעסקתו של בן/בת נוער. בעבודות מסוימות יש לקבל אישור מיוחד של רופא תעסוקתי כתנאי להעסקתם.
 • רישום שעות העבודה- חובה על מעביד, לערוך רישום מדויק של שעות העבודה של בני הנוער, ואם רישום זה נעשה באמצעי שאינו מכאני או אלקטרוני (שעון), יש לאשר את רישום שעות העבודה, בסיומו של כל יום עבודה בחתימה של הנער והמעביד. מומלץ לעודד את בני הנוער לערוך רישום של הימים והשעות בהם הם עובדים, בנפרד, אצלם. בני נוער: אל תסמכו רק על המעסיק בעניין הזה.
 • קנסות ועונשים -אין להטיל על בני הנוער העובדים קנסות או עונשים, כל ניכוי מהשכר, בגין "קנסות" "נזקים" וכיוצא באלה אסור, כל עוד לא הותר על-פי החוק.
 • חוק הודעה לעובד -חוק הודעה לעובד, מטרתו, להבהיר לעובד את מסגרת העבודה ואת הזכויות והחובות שלו. חובה למסור לכל נער ונערה הבאים לעבוד למשך 30 ימים לפחות, טופס שקבוע בתקנות, בו מפורט בין היתר: זהות המעביד והעובד, תאריך תחילת העבודה ומשך תקופת העבודה, עיקרי התפקיד של העובד, פרטי שמו ותפקידו של הממונה הישיר על העובד, גובה השכר לשעה של העובד, אורכו של יום העבודה ושל שבוע העבודה וכן פרטים נוספים שלדעתכם יוכלו לסייע לכם ולעובד לדעת טוב יותר מה מצופה ממנו במהלך תקופת עבודתו.
 • מס הכנסה - נער שבשנת המס מלאו לו 16 שנים וטרם מלאו לו 18 זכאי לנקודת זיכוי נוספת.
 • ביטוח לאומי - המעסיק חייב בתשלום דמי ביטוח לאומי לכל נער/ה העובד ומקבל שכר (עובד שטרם מלאו לו 18). התשלום הוא על חשבון המעביד, ואין לנכותו משכר העובדים. בני נוער פטורים מתשלום דמי ביטוח, ודמי הביטוח החלים על המעביד.

לנו , כמערכת האתר, לא נותר אלא לאחל לכם, המעסיקים, יחסי עבודה תקינים עם בני הנוער. בדיקה קצרה שקיימנו ברשת מעלה כי כי חוקים אלו נאכפים ע"י מערכת המשפט בישראל ואף יותר מכך: בתנועת הנוער העובד והלומד קיים גוף שתפקידו הינו לעקוב אחר מימוש זכויותיהם של בני הנוער בשוק העבודה. אתם מוזמנים להכנס לאתר של הנוער העובד והלומד, לקבוצת ה-facebook ולבסוף, להתרשם מ-study case , מקרה בו תבעה התנועה מעסיקים בטבריה

 • יצירת אוירה - היא חלק בלתי נפרד מההנאה!
  יצירת אוירה - היא חלק בלתי נפרד מההנאה!
  מכירים את תחושת ההחמצה שמלווה אותנו בסיום יום פעילות מושקע, אטרקציה שווה במיוחד או טיול שכבתי במסגרת הקייטנה שהחלו בקול רעש גדול והסתיימו באכזבה? - צי...
  קרא עוד >
 • מתנפחים לבריכה
  מתנפחים לבריכה
  אף בילוי בבריכה לא שלם בלי מתקנים מתנפחים. למרות שישראל היא מדינה שמתאפיינת באקלים חם וים תיכוני, המתקנים המתנפחים מעניקים לבריכה ערך מוסף. בעזרת המתק...
  קרא עוד >
 • יום בישול
  יום בישול
  יום בישול, בסיומו נהנים החניכים והצוות מארוחת גורמה מעשה ידיהם, מהווה נקודת שיא משמעותית בקייטנה: חווית היצירה של המאכלים השונים, "פתיחת השולחן" בסופ...
  קרא עוד >

פרסום באינדקס

לפרסום מודעה באתר עולם הקייטנות וקבלת הצעה לחבילות פרסום וקידום משתלמות במיוחד, המוקדות בקהל היעד שלך, צור קשר עם צוות האתר ותתחיל לקבל פניות כבר מחר!
פרסם מודעה באתר

הרשמה לניוזלטר