facebook חפשו אותנו בפייסבוק! www.kaytanainfo.co.il
חפשו במאגר הספקים הגדול בישראל
בתחום הקייטנות והפעילויות החינוכיות

ביטוח ובטיחות קייטנות


 

ביטוח:

לרכזים ולמפעילי קייטנה, ישנה אחריות גדולה על ילדי הקייטנה. מרכיב חשוב באחריות זו הינו ביטוח בגין פגיעות בילדים ,הנובעות מרשלנות. ביטוח מסוג זה, מכסה כל תרחיש אפשרי. החל מפציעה קלה ועד למקרים החמורים ביותר. ביטוח נוסף,. שמומלץ ע"י סוכני ביטוח הוא, ביטוח תאונות אישיות . הביטוח דואג לפיצוי לכל מי שנפצע במהלך תאונה שארעה בקייטנה. ביטוח זה, שאינו דורש הוכחה לרשלנות ב(ניגוד לביטוח פגיעות אישיות) דורש השקעה של סכומים קבועים מראש , העלויות לא יקרות.

לצד ביטוח התאונות האישיות שהסדירה הקייטנה, קיים ביטוח נוסף, שמכסה ביטוחית את הילד בכל שנותיו במערכת החינוך. תחולת הביטוח הינה , גם בימי החופש הגדול והוא מטעם משרד החינוך. 

חשוב לדאוג גם לביטוח לצוות ההדרכה.  הביטוחים חייבים לכלול  רחצה בבריכה או בים. כאשר מתקיימות פעילויות מיוחדות אחרות בקייטנה, כמו רכיבה על סוסים או ספורט אתגרי, יש לציין זאת במפורש בתנאי הפוליסה. אם אתם מקיימים פעילות ספורט אתגרי, כדוגמת "סנפלינג", בקייטנה - כדאי לדרוש מהמפעיל ביטוח אחריות מקצועית, בגבול אחריות גבוה.

פרטים נוספים ניתן למצוא באתר משרד החינוך, בכתובת-

 

http://cms.education.gov.il/EducationCMS/Applications/Mankal/EtsMedorim/7/7-11/HoraotKeva/K-2011-8-3-7-11-26.htm

 

 

בטיחות קייטנות

עבור משתתפי הקייטנה פעילויות ספורט, חוויה ואתגר הם ליבת הקייטנה, אבל כדי להצליח בפעילויות אלו יש להתנהל בזהירות ובבטיחות. אחד האישורים שמנהלי קייטנה מתבקשים להציג כדי לקבל את אישור הרשויות להפעלת הקייטנה הוא "טופס אישור בטיחות לקייטנה". הטופס מעיד כי שטח הקייטנה והמבנה בו מתקיימת הקייטנה ,נבדקו ונמצאו תקינים מבחינה בטיחותית. כדי לבצע בדיקה זו , עליכם להזמין "עורך מבדק מוסדות החינוך" או "מנהל בטיחות מוסדות החינוך" שיבצע את המבדק, ויתדרך את רכזי הקייטנה ,בנוגע לפעילויות השונות המתקיימות במסגרת הקייטנה . התדרוך של מנהל הבטיחות צריך לכלול התיחסות לפעילויות המתבצעות מחוץ ל"בסיס" הקייטינה, כדוגמת: טיולים, פארק מים, בריכות, מתקנים מתנפחים ועוד.

חשוב לציין כי גם קייטנה המתקיימת בשטח בית ספר דורשת אישור של מנהל בטיחות

בנוסף, כל קייטנה מתבקשת למנות רכז בטיחות, בריאות ותברואה שירכז את פעילות הבטיחות בקייטנה.

נקודות התורפה בהן קיימת סכנה בטיחותית ויש לנקוט בהם משנה זהירות מיוחד, הינם;

 • עלייה וירידה של ילדים לבד מההסעות, מתקני משחק וספורט לקויים, מדרגות ללא מעקות, כלי עבודה ומלאכה שעלולים להיות מסוכנים, מתקנים סניטריים שאינם מתוחזקים, פעילות אתגרית וחשיפה לשמש.
 • נושא הבטיחות כולל גם את נושא התברואה והאוכל. בגלל עלייה במקרי דיזנטריה,  הוצאו הוראות  להקפדת יתר על כללי הגינה אישית וסביבתית, כולל פיקוח על רחיצת ידיים של החניכים עם מים וסבון מספר פעמים ביום. כמו כן, חשוב לשים לב  שהמזון לא מכיל רכיבים אלרגניים ושהכנתו תתבצע במטבחון נפרד מכל פעילות אחרת, במקום קריר.
 • אור השמש היוקדת של הקיץ בארצנו,  מהווה סכנה בטיחותית - חשוב להקפיד שילדים ישתמשו במקדם הגנה וילכו בחוץ עם כובע לראשם. גם טיולים שתוכננו מראש במידה ויש שרב,  הם עלולים להדחות או להתבטל בעקבות הוראות משרד החינוך.
 • בקייטנות בהם לוקחים את הילדים לבריכה ,חשוב לדעת שעד גיל גן חובה חל איסור מוחלט להתרחץ בבריכה. גילאים 5-6 יכולים להתרחץ בבריכת פעוטות ועל ילדי כיתות א'-ד' חל עאיסור להתרחץ בים.
 • נושא נוסף שיש לתת עליו את הדעת במדינתנו הוא הביטחון של החניכים. בכל קייטנה ימונה יועץ ביטחון, שהוסמך ואושר על ידי קצין ביטחון הרשות להיות אחראי הביטחון בקייטנה. בנוסף, במחנות קיץ, יש צורך במאבטח שעומד בשער המתחם ומבצע סריקות בשטח , מספר פעמים ביום.
 • מיד עם פתיחת הקייטנה, יכנס רכז הקייטנה את  החניכים לשיחת תדריך ביטחוני. במידה והקייטנה נמשכת למעלה משבוע ,כדאי לבצע פעילות הסברה בכל שבוע, שתכלול שיחה על חפץ חשוד ועל התנהלות במקרים ביטחוניים. במחנות קיץ -  חשוב שיהיה קב"ט מחנה נושא נשק. בכל יציאה אל מחוץ לשטח הקייטנה או המחנה צריך ליווי של נושא נשק. כמובן יש גם הכרח שיהיה לקייטנה חובש או רופא.

 

 

תמוונות לכתבה:

http://www.freepik.com/free-photo/children-crossing-2_397737.htm

 

 

 

 • רעיונות מקוריים לגיבוש הקבוצה
  רעיונות מקוריים לגיבוש הקבוצה
  הפילוסוף הידוע, אפלטון , אמר "אתה יכול להכיר טוב יותר אופיו של אדם בשעה אחת של משחק, מאשר בשנה אחת של שיחה". אחת הדרכים היצירתיות, החווייתיות והמהנות ...
  קרא עוד >
 • פעילות סבון לילדים לחופש הגדול
  פעילות סבון לילדים לחופש הגדול
  אוטוטו הוא כאן: הקיץ, ואיתו כבר אפשר להריח מרחוק את החופש הגדול. חלקנו חושבים עכשיו "איזה כיף" וחלקנו מתחילים להזיע "מה נעשה שוב עם כל ימי החופש האלו?...
  קרא עוד >
 • מתקנים מתנפחים
  מתקנים מתנפחים
  כדאי לבחור מתקנים מתנפחים דרך האתר שלנו בגלל שמדובר על אטרקציה שכולם אוהבים. לא משנה איזה סוג של אירוע אתם מתכננים או מי מגיע אליו, המתקנים המתנפחים ע...
  קרא עוד >

פרסום באינדקס

לפרסום מודעה באתר עולם הקייטנות וקבלת הצעה לחבילות פרסום וקידום משתלמות במיוחד, המוקדות בקהל היעד שלך, צור קשר עם צוות האתר ותתחיל לקבל פניות כבר מחר!
פרסם מודעה באתר

הרשמה לניוזלטר